انتقاد از غیبت وزیر صمت در جلسه کمیسیون عمران مجلس

انتقاد از غیبت وزیر صمت در جلسه کمیسیون عمران مجلس
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ساخت ۶۰۸ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید از غیبت وزیر صمت در جلسه این کمیسیون به شدت گلایه کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالجلال ایری در تشریح نشست کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: کمیسیون بررسی نحوه تامین و توزیع مصالح ساختمانی با حضور وزیر صمت بود که متاسفانه برای سومین مرتبه بدون اطلاع قبلی در جلسه حضور پیدا نکرد؛ این امر موجب گلایه شدید اعضای کمیسیون عمران مجلس شده است. این رفتارها و بدقولی های مکرر آقای فاطمی امین بیانگر بی توجهی و عدم احساس نیاز به برقراری ارتباط و ارائه گزارش به کمیسون عمران بوده که باید نسبت به این رویه تجدید نظر کند.

وی افزود: جلسه دوم کمیسیون عمران مجلس با حضور معاونان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، علیرضا فخاری مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در این جلسه حضور پیدا کرده و هرکدام در خصوص برنامه‌های خود جهت مدیریت مطلوب مجموعه تحت مدیریتشان گزارشی ارائه کردند.

وی اضافه کرد: در این جلسه اطلاعاتی از وضعیت کنونی مسکن در محدوده ها و محلات هدف بازآفرینی از جمله مناطق بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی ارائه شد که بر اساس آن حدود 5 میلیون واحد مسکونی هدف بازآفرینی قرار دارند و حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشورمان در این مناطق ساکن هستند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین در خصوص ظرفیت مسکن قابل تولید در پلاک‌های بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در 20 سال آینده گزارشی ارائه شد. از طرفی در این جلسه اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری ایران از منابع بخش عمومی دولت در سال 1400 و اعتبار مندرج در لایحه بودجه 1401 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید نیز گزارشی از وضعیت تامین زمین در شهرهای جدید کل کشور در راستای اجرای قانون جهش تولید مسکن ارائه کرد که طبق این گزارش حدود 608 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید کشور طبق طرح نهضت ملی مسکن ساخته می‌شود که به مساحت حدود 14 هزار هکتار زمین نیاز داشته و در حال تامین است. طبق گزارش مسئولان حدود 38 هزار واحد مسکونی از پروژه مسکن مهر باقی مانده که باید به زودی تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت ایجاد شهرهای جدید در کشور اضافه کرد: وجود شهرهای جدید به تعادل بخشی فضایی و جمعیت مناطق کلان شهری در پهنه سرزمینی و مدیریت روند مهاجرتی به شهرهای بزرگ کمک کرده و همچنین از توسعه بی رویه پیرامون کلانشهرها و تخریب زمین های کشاورزی جلوگیری می کند از طرفی امکان پیاده سازی رویکردهای نوین توسعه شهری را ایجاد می کند. اما ایجاد دوگانگی در مدیریت شهری و نبود جذابیت پایین در شهرهای جدید و همچنین عقب ماندگی زیرساخت‌ها و خدمات عمومی چالش‌های جدی شهرهای جدید به شمار می‌روند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: در پایان جلسه نمایندگان نیز هر کدام در خصوص وجود مشکلات پیرامون بازآفرینی شهری، احیای بافت‌های فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی در شهرهای جدید مطالبی را بیان کردند و مسئولان نیز توضیحات خود را در این رابطه بیان کردند.