شاخص بورس هیچ‌گونه همخوانی با شرایط اقتصادی کشور ندارد

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه شاخص بورس هیچ‌گونه همخوانی با شرایط اقتصادی کشور ندارد، گفت: این موضوع فقط درباره بازار بورس نیست و بخش‌های دیگر مانند خودرو و مسکن نیز این گونه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس آرگون امروز در دوازدهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت بازار بورس اظهار داشت: نرخ ارز در سال ۹۷ رشد ۱۶۳ درصدی داشته، اما بازار سرمایه متناسب با آن رشد نکرده و تنها ۸۵ درصد رشد داشته است. البته این عقب‌ماندگی در سال ۹۸ جبران شد و رشد ۱۸۷ درصدی را رقم زد و به دنبال آن در سال ۹۹ یعنی دقیقا تا روز گذشته ۹۴ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه اگرچه در دو ماه سال ۹۹ رشد صددرصدی شاخص بورس را شاهد بوده‌ایم، اما در یک هفته اخیر، اصلاح شد.

آرگون اظهار داشت: حجم فعالیت بورس در سال ۹۶ بدین ترتیب بوده است که ارزش معاملات سهام سالانه ۵۴ هزار میلیارد تومان بوده و ارزش معاملات سهام سالانه در سال ۹۷ به ارزش ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۸ به ارزش ۴۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان د اشت: حجم معاملات سهام در یک ماهه اول سال ۹۹ به ۹۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر با یک ماهه سال ۹۸ آن را قیاس کنیم، رشد ۵۵۵ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: حجم معاملات برگه سهام در این سال‌ها نیز رشد داشته است و هر سال رشد صددرصدی را دنبال کرده، به طوری که در سال ۹۶ به ارزش ۲۵۰ هزار میلیون ورقه سهام مبادله شده و سال ۹۷ حدود ۵۱۰ هزار میلیون و سال ۹۸ یک‌میلیون و ۸۶ هزار ورقه سهم مبادله شده و در یک ماهه سال ۹۹ حدود ۱۱۸ هزار میلیون ورقه سهم مبادله شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۵ درصد رشد داشته است.

وی افزود: ارزش کل بازار سرمایه در سال ۹۶ حدود ۳۸۲ هزار میلیارد تومان، سال ۹۷ حدود ۶۸۲ هزار میلیارد تومان و در انتهای سال ۹۸ به یک‌میلیون و ۸۷۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه شاخص بورس مبتنی با شرایط بنیادی شرکت‌ها رشد نمی‌کند، گفت: لذا شاخص بورس هیچ‌گونه هم‌خوانی با شرایط اقتصادی کشور ندارد و این در خصوص بازار بورس نیست و در بخش‌های دیگر مانند خودرو، بازار مسکن و… این گونه است.

وی افزود: بنابراین اگر در بخش‌های مختلف حباب وجود داشته باشد،‌ در ارزش سهم نیز این حباب وجود دارد و اقبال عمومی به بازار سرمایه و سرریز شدن نقدینگی عمدترین دلیل رشد شاخص بورس است و رکود بازارهای موازی مانند طلا، ارز، مسکن این بازار را بیشتر جذاب کرده است، البته با توجه به ماه‌شمار شدن سپرده‌های بانکی، حرکت سپرده‌ها به بازار سرمایه بیشتر شده است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رشد نقدینگی در کشور به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشته است، کسری بودجه و انتظارات افزایش نرخ ارز از دیگر دلایل رشد شاخص بورس است و تورم انتظاری به دلیل کسری بودجه و کاهش قیمت نفت به یک‌سوم و کاهش صادرات آن به یک‌پنجم و همچنین کاهش درآمد مالیاتی دولت به علت شیوع ویروس کرونا، از دلایل تأثیرگذار بر رشد شاخص بورس است.

وی اظهار داشت: عدم عرضه سهام متناسب با افزایش تقاضای سهام هم یکی از دلایل رشد شاخص است و شناوری بازار سرمایه فوق‌العاده پایین و کمتر از ۲۰ درصد است، لذا تقاضا برای سهم وجود دارد، اما عرضه صورت نمی‌گیرد.

آرگون گفت:‌ حمایت دولت از بازار بورس نیز یکی دیگر از دلایل رشد شاخص بورس است و مکانیزم‌های بازار سرمایه و صف‌نشینی باعث رشد بیشتر شاخص می‌شود.

وی با بیان اینکه اقبال مردم به بازار سرمایه یک فرصت طلایی محسوب می‌شود، گفت: هدایت نقدینگی به سمت بخش‌های مولد اقتصادی باعث می‌شود که دولت و بخش خصوصی از این منابع بهره‌مند شوند، اما باید برای حضور بلندمدت مردم در این بازار و نه فقط در مقطع رشد، آموزش و فرهنگ‌سازی‌ لازم انجام شود.

وی اظهار داشت: تسهیل حضور شرکت‌ها در بورس و سرعت بخشی به حضور شرکت‌ها و همچنین آزادسازی سهام عدالت، بسیار در رشد شاخص بورس مؤثر است و امیدواریم هم‌زمان با واگذاری مالکیت، مدیریت‌ها نیز منتقل شود.

وی ادامه داد: با توجه به شناوری پایین سهام، بنگاه‌ها و هلدینگ‌ها عرضه‌کننده؛ منابع خود را از بازار ثانویه به اولیه منتقل کنند و از این طریق ظرفیت‌سازی‌های جدید و ایجاد اشتغال نمایند. همچنین آوردن طرح‌های نیمه‌تمام که دارای توجیه اقتصادی است، در قالب شرکت‌های سهامی عام در بازار بورس می‌تواند به بهره‌گیری حداکثری از منابع راکد شود و به نظر می‌رسد، تخفیف‌ها را باید در این بخش‌‌ها اعمال کرد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: مردم به صورت هیجانی نباید به بازار بورس وارد شوند و برای حضور در بازار بورس نباید اقدام به فروش سرمایه کنند، بلکه مازاد درآمد خود را به این بازار وارد کنند تا در صورت نوسانات با مشکل خاصی مواجه نشوند.

انتهای پیام/ب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *