فعالیت معادن اطراف کاشان متناسب با ظرفیت تولید نیست

گروه استان‌ها- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه فعالیت معادن اطراف کاشان متناسب با ظرفیت تولید آنان نیست، گفت: وجود ۳۵۰۰ واحد صنعتی بدون دستگاه سنجش آلایندگی ظلم به مردم است.

ایرج حشمتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه توسعه پایدار چهار شرط دارد، اظهار داشت: در کنار توجیهات اقتصادی یک صنعت توجه به محیط زیست در راستای احداث این صنعت باید مورد توجه قرار بگیرد و اگر صرف اقتصادی بودن صنعت را ایجاد کنیم توسعه ناپایدار را دنبال کردیم.

وی با بیان اینکه جبران آثار تخریبی توسعه ناپایدار در بلندمدت بسیار سخت است، افزود: یک هزار و 800 هکتار اراضی صنعتی در کاشان وجود دارد و از آن طرف برای فضای سبز 10 مترمربع برای فضای عادی در کاشان کم داریم و از سوی دیگر پساب مراکز صنعتی مجدد با تصفیه خانه باز نمی‌گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه توسعه شهر کاشان به گونه‌ای بوده که آب مورد نیاز آن نبوده و فضای مطلوب زندگی نیز ایجاد نمی‌کند، ابراز داشت: معادن در اطراف کاشان نیز این شهر را اذیت می‌کند و فعالیت آن متناسب با ظرفیت تولید آن نیست.

وی با بیان اینکه فضای سبز مناسبی در کاشان وجود ندارد، گفت: کاشان یک ایستگاه سنجش آلایندگی هوا که بتوان به اطلاعات آن اتکا کرد وجود ندارد و از سوی دیگر مراکز صنعتی ما نیز در شهرستان کاشان به مسئولیت اجتماعی خود عمل نمی‌کنند در حالی که اگر مراکز صنعتی با کمک شهرداری می‌تواند چندین ایستگاه سنجش آلایندگی هوا مستقر کند.

حشمتی با بیان اینکه بارها به مسئولان مختلف نامه زدیم، تصریح کرد: متاسفانه اعتباراتی در این زمینه تخصیص پیدا نکرده و مشکل زمانی حل می‌شود که مسئولان در رده‌های مختلف جلسه ای برگزار و به صنایع کاشان موضوع استقرار دستگاه سنجش آلایندگی هوا را تاکید و مصوب کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع باید به هر نحو برطرف شود، تاکید کرد: این موضوع جزء ضروریات شهرستان کاشان است و آمار سه هزار و 500 مرکز صنعتی بدون دستگاه سنجش آلایندگی ظلم به مردم این منطقه است.