مهمترین معضل معادن استان کرمانشاه وجود معارضان محلی و مخالفت دستگاه‌های ذیربط است

گروه استان‌ها ــ داشتن معارضان محلی و مخالفت دستگاه های مرتبط مهمترین مشکل پیش روی واحد‌های معدنی استان کرمانشاه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، معادن ایران به طور عمده در مناطق کمتر توسعه یافته همچون استان کرمانشاه قرار گرفته که از تسهیلات و امکانات کمی برخوردار هستند.

مناطقی که معادن در آن وجود دارند با مشکلات زیادی مواجه هستند و گاهی حتی از ابتدایی ترین زیرساخت‌های اولیه از جمله راه، آب و برق و گاز و امکانات بهداشتی و خدماتی بی‌بهره هستند و این در حالی است که به طور نمونه 70 درصد ذخایر قیر طبیعی کشور در استان کرمانشاه وجود دارد.

یکی از مزیت‌های معادن برای اقتصاد کشور این است که معدن علاوه بر مالیات عمومی، مالیات بر ارزش افزوده و غیره، حقوق دولتی را نیز می‌پردازند که رقم قابل توجهی است.

با وجود همه مزیت‌های معدن در کشور، اما این بخش از سوی دولت‌ها به ویژه طی هشت سال گذشته به صورت خواسته یا ناخواسته مورد کم مهری قرار گرفته است در حالی است که معادن به نوعی مرغ تخم طلا برای کشور محسوب می‌شوند که نباید به کشتارگاه برده شوند.

در سال‌های اخیر با وجود همه شعارها هیچ طرح حمایتی در حوزه معادن نداشتیم و این روزها تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم خارجی به بخش معدن فشار وارد می‌کند که باید فکری برای حال و روز این بخش کرد.

بخشی از این فشار ناشی از فرسوده شدن ماشین‌آلات حوزه معدن است که گاهی دو دهه از عمر آن‌ها می‌گذرد اما امکان نوسازی آن‌ها برای معدن‌داران فراهم نیست این در حالی است که در تمام دنیا از تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن و به روز در معادن استفاده می‌شود.

نگرانی دیگری که اکنون در حوزه معادن وجود دارد پرداخت حقوق دولتی است که برای بسیاری از معادن که با رکود مواجه هستند بسیار دشوار و سنگین است.

این مشکلات در حالی است که معادن مواد اولیه بسیاری از کارخانجات بزرگ کشور را تأمین می‌کنند هر شغل معدنی بیش از 6 شغل دیگر را با خود به همراه دارد و از نظر تنوع معدنی ایران جزو بهترین کشورهای دنیا است پس نباید نسبت به این ظرفیت خدادادی بی‌توجه بود.

محسن دارابی رئیس صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار داشت: در نیمه نخست امسال 6 فقره پروانه بهره‌برداری در حوزه صنایع معدنی استان کرمانشاه، با سرمایه‌گذاری 273 میلیارد ریال صادرشده که اشتغال 50 نفر را به همراه دارد.

وی عنوان کرد: صنایع معدنی برای تأمین مواد اولیه خود به معادن وابسته هستند که از جمله این صنایع می‌توان به کارخانه‌های گچ، دانه‌بندی شن و ماسه، کاشی سازی و قطعات بتنی اشاره کرد.

دارابی افزود: همچنین در این مدت در حوزه معادن استان نیز 4 فقره پروانه بهره‌برداری معدن با میزان استخراج سالانه 350 هزار تن و اشتغال‌زایی 40 نفر صادر شده است.

وی با بیان اینکه در 6 ماهه امسال 10 فقره پروانه اکتشاف معدن نیز صادر شده است خاطرنشان کرد: مجوز‌های صادرشده مواد معدنی در 6 ماهه نخست امسال شامل سنگ مرمریت، منگنز و گچ است.

دارابی به فعال‌سازی سه معدن با اشتغال‌زایی بیش از 44 نفر طی امسال اشاره کرد و گفت: امسال مزایده 90 محدوده معدنی در استان برگزار شده که مراحل واگذاری معادن به برندگان در حال انجام است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه عنوان کرد: استان کرمانشاه دارای 220 فقره پروانه بهره‌برداری معدن است که عمده‌ترین ذخایر معدنی استان شامل قیر طبیعی، سنگ مرمریت، دولومیت، سنگ لاشه، گچ و منگنز است.

وی به مشکلات و چالش‌های حوزه معدن نیز اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های معدنی استان به دلیل داشتن معارضین محلی و مخالفت دستگاه‌های ذی‌ربط متوقف مانده است.

انتهای پیام/832/س