هوآوی در ۲۰۲۰ محصولات بیشتری با HarmonyOS عرضه می‌کند

به گفته ونگ چنلگو از مدیران ارشد هوآوی، این کمپانی تصمیم دارد سال آینده گوشی‌های هوشمند خود را با سیستم عامل اختصاصی HarmonyOS عرضه کند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام هوآوی، ونگ چنگلو از مدیران ارشد هوآوی، در کنفرانس آخر این شرکت به طور رسمی اعلام کرد که سیستم‌عامل HarmonyOS از ابتدای سال میلادی آینده مهمان گوشی‌های هوشمند هوآوی خواهد بود. او با تأکید بر اینکه HarmonyOS جایگزین اندروید نخواهد شد گفت: سیستم‌عامل اندروید همچنان گزینه محبوب هوآوی در میان سیستم‌عامل‌های فعلی است و به عنوان سیستم‌عامل بخش بزرگی از دستگاه‌های این شرکت باقی خواهد ماند.

به گفته ونگ چنگلو HarmonyOS تنها به چین محدود نخواهد بود و انتشار آن به همراه گوشی‌های هوشمند به صورت بین‌المللی خواهد بود.

سیستم‌عامل HarmonyOS به طور رسمی از ماه آگوست سال آینده میلادی به صورت متن‌باز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. این اعلام هوآوی را می‌توان پیرو اقدام قبلی این شرکت در زمینه طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت اختصاصی کامپایلر ARK دانست.

توسعه‌دهندگان با استفاده از کامپایلر جدید هوآوی می‌توانند فریم‌ورک‌ها و بار پردازشی اضافی موجود در نرم‌افزارهای اندرویدی را حذف کنند و با این کار سرعت اجرا و زمان پاسخ‌گویی به طرز محسوسی افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از مدیران هوآوی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود HarmonyOS دارای کدی خلاصه‌تر و امن‌تر در مقایسه با اندروید است. طبق تحقیقات وب‌سایت Counterpoint این سیستم‌عامل با پشت سر گذاشتن Linux، به پنجمین سیستم‌عامل محبوب دستگاه‌های هوشمند تا قبل از پایان سال ۲۰۲۰ تبدیل خواهد شد.

در حال حاضر سیستم‌عامل اندروید با در اختیار داشتن سهمی ۳۹ درصدی، جایگاه اول پرکاربردترین سیستم‌عامل را به خود اختصاص داده است. ویندوز با سهم ۳۵ درصدی در جایگاه دوم، iOS با سهم ۱۳.۸۷ درصدی در جایگاه سوم و macOS با سهم ۵.۹۲ درصدی در جایگاه چهارم قرار دارد. همچنین لینوکس با سهم ۰.۷۷ درصد در بازار جهانی سیستم عامل در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

سازگاری سیستم‌عامل HarmonyOS با پلتفرم‌های مختلف از جمله دستگاه‌های پوشیدنی، ابزارهای IoT و خانه هوشمند باعث شده این سیستم عامل پتانسیل بسیار بالایی را برای رشد و تبدیل شدن به یکی از پرکاربردترین سیستم‌عامل‌ها داشته باشد و با کسب سهم حداقل ۲ درصدی با گذر از Linux، بتواند جایگاه پنجم را به خود اختصاص دهد.