وعده دولت برای اختصاص ۱۵ درصد از حقوق معادن به فعالیت‌های معدنی کشور

عضو «کمیسیون صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت قول داده که ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را به چرخه فعالیت‌های معدنی و همچنین به استان‌ها بازگرداند البته این عدد کم، اما قابل قبول است و اگر این امر محقق شود امری مطلوب به نظر می‌رسد.
مصطفی طاهری در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به بهره‌مندی استان‌های کشور از حقوق قانونی معادن، گفت: بر اساس قانون یک درصد از فروش محصولات معادن باید در منطقه‌ای که معدن در آن واقع شده، هزینه شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: این مسئله می‌تواند بر اساس تصمیم کمیته‌های استانی معادن مدنظر قرار گیرد تا منابع یک درصدی از فروش معادن، در آن منطقه هزینه شود.

وی بیان داشت: همچنین باید ۶۵ درصد حقوقی که اخذ می‌شود دوباره در معادن هزینه شود یعنی در بخش اکتشافات و سایر موارد فنی در این بخش.

طاهری تأکید کرد: در حال حاضر ما نانی را که از معادن می‌خوریم از اکتشافاتی بوده که در گذشته انجام شده لذا اگر این موارد تمام شود و اکتشافات صفر شود ما با مشکلاتی در این بخش مواجه خواهیم شد این در حالی است که معادن ما تمام نشده است و ما هنوز اول کاریم و خیلی جای کار داریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: اگر سرمایه‌گذاری به این بخش برنگردد و این چرخه ادامه پیدا نکند ما حتماً ضرر خواهند کرد بنابراین حتماً باید دولت به این بخش ورود کند.

وی گفت: امسال دولت قول داده که ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را به چرخه فعالیت‌های معدنی و همچنین به استان‌ها بازگرداند البته این عدد،عدد کمی است، اما قابل قبول است و اگر این امر محقق شود امری مطلوب به نظر می‌رس