بهره‌برداران معادن غیرفعال سلب صلاحیت می‌شوند

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «رضا محتشمی‌پور» در همایش معاونین امور معادن و صنایع معدنی صمت استان‌ها با محوریت احیای معادن کوچک مقیاس افزود: با توسعه عملیات اکتشافی و حذف موانع آن، باید ظرفیت‌های ناشناخته کشور را در حوزه معدن شناسایی و فعال کنیم.

وی ادامه‌داد: ایمنی، بهره‌وری و ارتقای فناوری باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه بخشی از ظرفیت معدنی ما به دلایلی غیرفعال مانده است، تصریح‌کرد: معادن غیرفعال به ۲ بخش معادن دارای متولی و معادن بدون متولی یا بلامعارض که در اختیار وزارت صمت است، تقسیم می‌شود.

وی گفت: نزدیک به ۲۴ هزار محدوده معدنی بلوکه شده در کشور وجود دارد که باید شناسایی و آسیب شناسی شود تا در صورت لزوم با استفاده از ماده ۲۴ مکرر، مشکل آنها رفع شود.

محتشمی‌پور با بیان اینکه معادن بلامعارضِ در اختیار سازمان صمت استان‌ها و وزارتخانه ابتدا باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، تاکید کرد: در صورت استقبال نشان ندادن بخش خصوصی از این معادن، باید دولت و در راس آن وزارت صمت اقدام کند. معادنی هم که به دلیل عدم صلاحیت بهره‌بردار غیرفعال مانده است باید سلب صلاحیت و آزاد شود.

وی بیان‌داشت: برخی از محدوده‌ها به دلایل زیرساختی غیرفعال هستند و نیاز است طرح احیا در فعال‌سازی معادن، با تجمیع و ایجاد واحدهای فرآوری زمینه فعال سازی این معادن را فراهم کند.

محتشمی‌پور با تاکید بر اینکه همه محدوده‌هایی که در لایه مزایده اداره‌های کل صمت استان‌ها هستند باید تا پایان سال تعیین تکلیف شوند، خاطرنشان‌کرد: سازمان‌های صمت استان‌ها موظف هستند با کمک طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نسبت به تعیین تکلیف این محدوده‌ها و برگزاری مزایده اقدام کنند.

احیا و فعال سازی ۴۰۰ معدن تا پایان امسال

در این همایش «خدایار کریم‌نژاد» مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) اعلام‌کرد: بیش از ۴۰۰ معدن تا پایان امسال در طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس قرار می گیرند.

وی افزود: از زمان واگذاری طرح فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان مجری در سال ۹۷ به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با تشکیل شورای هماهنگی ضمن آسیب شناسی‌های این طرح، پنج آسیب که موجب راکد شدن معادن کوچک شده بود، شناسایی شد و بر رفع موانع آن متمرکز شدیم.

کریم‌نژاد با اشاره به فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در سال گذشته با تعریف ۴۶ بسته سرمایه‌گذاری در همه استان‌های کشور، تصریح‌کرد: از این تعداد، ۱۱ بسته برنده داشت و ۵۵ مجوز معدنی از طریق بسته‌های سرمایه‌گذاری صادر شد.

وی ابراز امیدواری کرد در سال جاری سایر بسته‌های سرمایه‌گذاری به نتیجه نرسیده را واگذار کنیم و هر چه بیشتر، از توانایی‌های بخش خصوصی توانمند و پرظرفیت در فعال‌سازی این معادن استفاده کنیم