فارس در مدار آبرسانی؛سیراب شدن شَهر و روستاهای اوز

به گزارش خبرنگار ایرنا، رویکرد تأمین آب شرب پایدار در استان فارس نیز با جدیت در حال پیگیری است به گونه‌ای که هشت طرح بزرگ آب و فاضلاب با اعتباری بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال در بیست و یکمین روز از مهرماه ۱۴۰۲ با حضور رییس‌جمهور و دیگر مقامات کشوری و استانی به بهره‌برداری رسید.

بهره‌برداری از این طرح‌ها در حالی انجام شد که عملیات آبرسانی به روستاهای استان همچنان ادامه دارد.

گشایش پروژه آبرسانی به روستای رجاآباد فارس

اخیراً نیز طی مراسمی با حضور امام جمعه موقت، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار ویژه و جمعی از سایر مسئولین محلی شهرستان مرودشت، پروژه آبرسانی به روستای رجاآباد این شهرستان گشایش یافت.

تأمین آب جمعیت سه هزار نفری ۲روستای کهنه و توحید

تأمین آب جمعیت سه هزار نفری ۲روستای کهنه و توحید شهرستان اوز و پیشرفت ۶۵ درصدی مخزن ذخیره شهر فیشور این شهرستان نیز از مهمترین اتفاقاتی است که اخیرا با هدف آبرسانی و توسعه روستایی در استان فارس رخ داده و موجبات رضایت و شادی مردم این مناطق را فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در این باره گفت: طرح آبرسانی به روستای کهنه و شهرک توحید شهرستان اوز به منظور تأمین پایدار آب شُرب اهالی این منطقه و با صرف اعتباری بالغ بر۱۵۰ میلیارد ریال تکمیل شد.

علی جان صادق پور که به منظور بررسی وضعیت آبرسانی به شهرستان‌های جنوب استان سفر کرده بود، درباره مشخصات فنی این طرح افزود: تجهیز و برق‌رسانی به یک حلقه چاه، اجرای سه هزار متر خط انتقال آب با استفاده از لوله‌های پلی اتیلن به قطر ۱۶۰میلیمتر و سه هزار متر خط انتقال برق، احجام عملیات اجراء شده در اجرای این پروژه است که با صرف اعتباری بالغ بر ۱۵۰میلیارد ریال به مرحله بهره‌برداری رسیده است که امیدواریم با اتمام این پروژه وضعیت آب شرب سه هزار نفر اهالی این مناطق به شرایط پایداری برسد.

پیشرفت ۶۵ درصدی مخزن ذخیره شهر فیشور اوز

مدیرعامل شرکت آبفا فارس همچنین ضمن بازدید از مراحل پایانی احداث مخزن ۲هزار و۵۰۰ متر مکعبی شهر فیشور که در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان اوز و در ۳۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد، از پیشرفت ۶۵ درصدی این مخزن خبر داد و تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه را در مساعد کردن آبرسانی به مردم این منطقه مؤثر دانست.

صادق‌پور ابراز کرد: امیدواریم با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه که با مشارکت مالی خیرین منطقه در حال اجراست، آب شُرب مردم این شهر به وضعیت پایدار برسد.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس به بیان مشخصات فنی این پروژه پرداخت و گفت: این پروژه شامل احداث یک باب مخزن ذخیره آب شرب با ظرفیت ۲هزار و ۵۰۰متر مکعب همراه با اجرای چهار هزار متر خط انتقال رفت و برگشت با استفاده از لوله‌های فولادی در اقطار ۳۱۵ و ۲۵۰ میلیمتر است که پیش‌بینی می‌شود با صرف اعتباری بالغ بر ۱۸۰ میلیارد ریال به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی اضافه کرد: احداث این مخزن که به کمک خَیِر در حال انجام است، حدود ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شرکت آبفا فارس نیز در تدارک و تهیه و اجرای خطوط انتقال و دیگر ملزومات این مخزن است و پیش‌بینی می‌شود این طرح در نیمه اول سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد و جمعیتی بالغ بر هفت هزار و ۵۰۰ نفر از مزایای آن منتفع شوند.

مدیرعامل شرکت آبفا فارس در این سفر همچنین مرحله مقدماتی طرح آبرسانی به نهضت مسکن ملی شهر اوز را نیز بررسی کرد.

ارتقای شاخص آبرسانی روستایی به ۸۶ درصد

آبرسانی به روستاهای فارس در حالی ادامه دارد که هم‌اکنون جمعیت تحت پوشش خدمات آبرسانی از ۸۲ درصد در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم به ۸۶ درصد در کشور ارتقا یافته است.

این در حالیست که میزان تداوم سکونت و ماندگاری جمعیت ساکن در روستاها به عنوان یکی از اساسی‌ترین شاخص‌ها برای تبیین پایداری این مناطق به شمار می‌رود، لذا انجام این اقدامات افزون بر تأمین آب آشامیدنی سالم برای اهالی این مناطق می‌تواند به کاهش مهاجرت روستاییان به شهر نیز بینجامد.