برنامه ‌های توسعه‌ ای صندوق بیمه معادن در سال ۹۹

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت معدنی به‌منظور تقویت و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش معدن در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و با هدف تحقق توسعه پایدار در بخش معدن و ایجاد تضمین و امنیت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های معدنی و هدایت و راهبری این سرمایه‌گذاری‌ها، فعالیت می‌کند.

تاکنون این صندوق موفق به صدور بیمه‌نامه به ارزش بالغ بر ۱۲هزار و ۲۱۹ میلیارد ریال به منظور پوشش مخاطرات و تامین و تجهیز ماشین آلات برای بیش از یک هزار و ۷۵۰محدوده و معدن شده است که عمدتا مربوط به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بوده است.

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال ۹۸ عملکرد موفقی نسبت به سال‌های گذشته در زمینه صدور بیمه‌نامه، تنوع بیمه‌نامه و وصول مطالبات به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی داشته است؛ به‌گونه‌ای‌که در ۱۶ سال فعالیت خود میزان صدور بیمه‌نامه آن به حدود ۶۳۲ میلیارد تومان رسید.

این درحالی است که صندوق این رقم را در دو سال گذشته محقق کرد. صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال گذشته ۳۸ بیمه‌نامه اعتباری بهره‌برداری به ارزش ۵۱۹ میلیارد تومان، ۹ بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۴ میلیارد تومان صادر کرد که در مجموع در این مدت میزان ضمانت‌نامه‌ها و بیمه‌نامه به تعداد ۴۷ عدد و به مبلغ ۵۲۲ میلیارد تومان رسید.

این صندوق در حوزه معادن کوچک و در اجرایی شدن این طرح ملی اقتصاد مقاومتی به‌عنوان بازوی تامین‌کننده مالی و پوشش ریسک ناشی از فعالیت‌های معدنی توانست نقش بسیار موثری در سال ۹۸ ایفا کند.

هدف‌گذاری صندوق برای صدور بیمه‌نامه در سال جاری، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان است و معادن واجد شرایط می‌توانند نسبت به اخذ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه اقدام کنند. همچنین امسال صندوق درصدد است در بخش طرح احیای معادن کوچک برای اکتشافات تکمیلی و پوشش ریسک آنها که فی البداهه صورت می‌گیرد، حمایت کند.

گسترش حوزه مالی

به گفته فرید دهقانی مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، این صندوق همچنین در زمینه توسعه فعالیت‌ها در سال ۹۸ توانست در ارتباط با اخذ مجوز افزایش سرمایه ۳۵۰ و ۵۰۰ میلیارد تومانی اقدام کند، هم‌اکنون میزان سرمایه ۱۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی صندوق به ۳۵۰میلیارد تومان رسیده و قرار است به ۵۰۰ میلیارد تومان و سپس به یک هزارمیلیارد تومان از محل آورده نقدی سهامدار عمده (ایمیدرو) تا پایان سال جاری افزایش یابد؛ این امر می‌تواند نقش بسیار حائز اهمیت در توسعه فعالیت‌های معدنی داشته باشد.

تنوع بخشی در ارائه خدمات و تنوع ابزارهای مالی

وی افزود: همچنین این صندوق ارائه خدمات مالی از سیستم بازار سرمایه را در دستور کار خود قرار داده است. از این‌رو اقداماتی در راستای پذیرش صندوق در بورس اوراق بهادار به‌عنوان رکن ضامن انجام‌گرفته و هم اکنون مراحل اداری این فرآیند در حال انجام است. درصورتی که این اتفاق بیفتد، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای شرکت‌ها، معادن و صنایع معدنی کوچک مقیاس که در حوزه فرآوری و استخراج فعالیت دارند و از صورت‌های مالی شفاف حسابرسی شده برخوردارند، بسترمناسبی را فراهم می‌کند تا بتوانند از بازار سرمایه با انتشار اوراق مرابحه، قرضه و سلف تامین مالی داشته باشند.

صندوق بیمه همچنین در بخش تامین مالی از بازار سرمایه درصدد است درصورت پیش‌فروش محصول در بازار سرمایه با انتشار اوراق سلف و با رکن ضامن سرمایه‌گذاری کند. صندوق امیدوار است معادنی را که تولیدات آنها در بورس‌کالا به فروش می‌رود، با این اوراق ضمانت کند تا بتوانند تامین مالی از بازار سرمایه داشته باشند که این امر می‌تواند نویدبخش راهکاری جدید در تامین مالی خرد باشد.

هم‌اکنون یک شرکت به‌عنوان پایلوت معرفی و بررسی حسابرسی آن انجام شده و امید است تا سه ماه آینده، رکن ضامن صندوق دربورس مصوب شود تا در نیمه اول سال جاری بتوان نسبت به تامین مالی از بورس اقدام کرد.

به گفته دهقانی، تمام معادنی که شرایط مندرج در توافق‌نامه بورس برای تامین منابع مالی دارند؛ پس از نهایی شدن سیاست صندوق می‌توانند برای اخذ تسهیلات از بازار سرمایه خود را کاندیدا کنند.

تامین منابع مالی از بازار سرمایه در مقایسه با سیستم بانکی مزایا و معایبی دارد؛ هر شرکتی با توجه به شرایط خاص مالی خود می‌تواند از هر کدام از این بازار‌ها استفاده کند و این امر یک نقطه مثبت در زمینه تامین منابع مالی برای شرکت‌های کوچک‌مقیاس خواهد بود.

دهقانی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای مکانیزم ارتباط با مشتریان (CRM ) در صندوق بیمه افزود: امید است در سال جاری این سیستم در صندوق تکمیل شود؛ زیرا در صورت اجرایی شدن آن به معنای واقعی در راستای احیای دولت الکترونیک گام جدی برداشته خواهد شد و به‌عنوان شرکتی پیشگام در ایمیدرو حرفی برای گفتن خواهیم داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *