تدوین برنامه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی در وزارت راه و شهرسازی

تهران- ایرنا- وزارت راه و شهرسازی بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی خود که در هیأت وزیران مصوب شد، برنامه اجرایی بسترسازی، ایجاد و توسعه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی را در این وزارتخانه تدوین و اجرایی می‌کند.

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی (حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه حمل و نقل، مسکن، ساختمان و شهرسازی) که در هیات وزیران مصوب شده، این وزارتخانه موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، الگوی مالی زنجیره تأمین مسکن و حمل و نقل را با تمرکز بر بکارگیری محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه مسکن و حمل و نقل حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه تدوین کرده و برای تصویب به شورای عالی مسکن ارائه کند.

بخشی از اهداف این آیین‌نامه، ایجاد سیستم حمل‌ونقل یکپارچه، هوشمند، ایمن، سریع، کارآمد، پاک و راهکارهای نوآورانه به منظور افزایش سهم حمل‌ونقل همگانی، ایفای نقش موثر در ترانزیت و تجارت بین‌المللی، افزایش چابکی و کارآمدی حاکمیت در بخش حمل‌ونقل، کاهش اثرات مضر محیط زیستی، توسعه حمل و نقل عمومی سبز، بهینه سازی مصرف انرژی است.

تولید و عرضه صنعتی مسکن با اولویت بهینه‌سازی مصرف انرژی

تولید و عرضه صنعتی مسکن با اولویت بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن، افزایش کیفیت و سرعت ساخت با توجه به سند ملی آمایش سرزمین و معماری ایرانی اسلامی،‌ از دیگر اهداف این آیین‌نامه است.

راهکارهای فناورانه در طراحی و تولید مسکن و ساختمان

دولت با تصویب این آیین‌نامه ارائه راهکارهای فناورانه در طراحی و تولید مسکن و ساختمان اعم از استفاده و تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، مدیریت منابع آب و توسعه استفاده از آب خاکستری، بازچرخانی آب، احداث ساختمان‌های سبز و پایدار سازگار با محیط زیست و متناسب با نیازهای سالمندان و افراد کم توان را نیز دنبال می‌کند.

شناسایی چالش‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان

شناسایی چالش‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور و تدوین ساز و کارهای حمایتی از قبیل ارائه تسهیلات حمایتی و پوشش بخشی از ریسک‌های تجاری‌سازی به منظور رفع موانع شرکت‌های مذکور از دیگر اهداف آیین‌نامه مصوب هیأت وزیران است.

جزئیات تکالیف وزارت راه و شهرسازی پیرو آیین نامه مصوب هیات وزیران

بنابر این گزارش وزارت راه و شهرسازی مکلف است نسبت به بهره‌گیری از کارخانه‌های خانه‌سازی ذیل سازمان ملی زمین و مسکن با اولویت ایجاد و توسعه کارخانه نوآوری و پردیس پارک‌های علم و فناوری اقدام کند.

همچنین، بر اساس این آیین‌نامه وزارت راه و شهرسازی موظف شده با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، به منظور حمایت از توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور از طریق صندوق توسعه حمل‌ونقل و صندوق ملی مسکن و در چارچوب اساسنامه آن‌ها، نسبت به ارائه خدمات ضمانتی و ارائه تسهیلات موردنیاز شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور با اولویت طرح‌ها، اقلام و تجهیزات راهبردی، تحریمی و یا ارزبر در حوزه‌های فعالیت وزارت اقدام کند.

تدوین الگوی مالی زنجیره تامین مسکن و حمل و نقل

وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، الگوی مالی زنجیره تأمین مسکن و حمل و نقل را با تمرکز بر بکارگیری محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه مسکن و حمل و نقل حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه تدوین کرده و برای تصویب به شورای عالی مسکن ارائه کند.

راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری حمل و نقل پیشرفته و صندوق پژوهش و فناوری مسکن

این وزارتخانه همچنین باید نسبت به راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری حمل و نقل پیشرفته و صندوق پژوهش و فناوری مسکن با مشارکت بخش غیر دولتی و از محل وجوه در اختیار خود و سازمان‌های تابعه و وابسته و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و با رعایت قوانین و مقررات اقدام کند.
همچنین به منظور توسعه نقش‌آفرینی سکوهای داده محور حوزه خدمات برخط حمل و نقل بار و مسافر و ارائه خدمات توسط این سکوها، وزارت راه و شهرسازی موظف است نسبت به تدوین ضوابط مربوط به ارائه خدمات حمل و نقل بین شهری بار و مسافر و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز آن اقدام کند.

تسهیل صدور مجوز فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان

به منظور توسعه صنعت پهپادهای غیرنظامی در کشور با اولویت حوزه‌های خدماتی، تفریحی و ورزشی، وزارت راه موظف است با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت کشور، نسبت به تسهیل مجوزهای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور فعال در این حوزه و ایجاد فضاهای مناسب در محدوده کلان شهرها برای آزمون و اجرای عملیات پرنده‌های کوچک هدایت‌پذیر خدمات غیرنظامی اقدام کند.

تکلیف وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از فناوری‌های پیشران و پرچمدار

وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شهرداری‌ها و مشارکت بخش غیردولتی در راستای حمایت از فناوری‌های پیشران و پرچمدار، با استفاده از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن، تسهیلات و حمایت‌های لازم را برای ایجاد شهر و شهرک‌های هوشمند الگو یا هوشمندسازی شهرهای موجود با رعایت ملاحظات محیط‌زیستی و زیرساخت‌های هوشمند با زیست‌پذیری و خوداشتغالی بالا با رویکرد استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور را فراهم سازد.

تدوین دستورالعمل حمایت و توسعه فناوری‌های مرتبط با ساختمان سبز

بر اساس این آیین‌نامه، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دستورالعمل حمایت و توسعه فناوری‌های مرتبط با ساختمان سبز، جنگل‌های عمودی و تطبیق محیط زیستی را در راستای گسترش فضای سبز شهری و مدیریت مصرف انرژی ساختمان و کاهش آلایندگی ظرف سه ماه تدوین و ابلاغ کند.
آیین‌نامه «حمایت از تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در حوزه حمل‌ونقل، مسکن، ساختمان و شهرسازی» به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی دوشنبه ۲۲ اسفند به تصویب هیأت دولت رسید.a