لطمه سنگین تورم به صنعت احداث| توسعه سازه های فلزی نیاز کرمان است

کرمان- لطمه سنگین تورم به صنعت احداث و نیاز کرمان به توسعه سازه های فلزی از جمله مواردی است که در نشست تخصصی صنعت ساختمان استان کرمان مطرح شد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، رئیس اتاق کرمان در نشست تخصصی صنعت ساختمان در اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به اینکه مصرف اسکلت فلزی در کرمان بسیار زیاد است، گفت: توسعه شرکت های تولیدکننده سازه های فولادی نیاز استان است و می توان با پرداختن به آن، کرمان را پایلوت سازه های فولادی قرار داد.

سید مهدی طبیب زاده افزود: کرمان در حال تبدیل شدن به قطب فولاد کشور است و پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ تولید فولاد در کرمان به ۱۱ میلیون تن برسد که در حال حاضر نیمی از آن را تولید می کنیم.

وی اظهار کرد: شمش فولادی تولید شده باید فرآوری شود که احداث کارخانه ورق های فولادی در این زمینه می تواند تاثیرگذار باشد.

طبیب زاده، ادامه داد: سالانه ۳ میلیون تن مصرف ورق های فولادی در مجموعه های مختلف فولادی است که در کرمان با احداث کارخانه تولید ورق های فولادی می توان ۲ میلیون تن از این نیاز را تولید و ارزش افزوده خوبی را ایجاد کرد.

رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: سازه های یکنواخت و قابل کنترل که اطمینان بخشی بیشتری دارند مانند سازه های فولادی باید توسعه یابد و استفاده از این سازه ها در ساختمان ها بسیار مهم است.

وی بیان کرد: کرمان در حال جهش جدی توسعه و سرمایه گذاری های بسیار سنگین است و باید از این فرصت ها در کرمان استفاده بیشتری کرد.

لطمه سنگین تورم به صنعت احداث

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون امورزیربنایی و سرمایه گذاری اتاق کرمان گفت: تورم افسار گسیخته در کشور به صنعت احداث لطمه سنگینی وارد کرده که امیدواریم مسئولان در این زمینه چاره ای بیندیشند.

علی نقوی افزود: قیمت کمتر سازه های بتنی نسبت به سازه های فولادی، افراد بیشتری را به سمت استفاده از سازه های بتنی هدایت می کند که مشکلاتی دارد اما با استفاده از سازه های فلزی پروژه بیشتر و سریعتر پیش می رود.

در کشور ما نیروی کار ارزان تر و قیمت انرژی پایین تر است اما مسکن به شدت و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در کشور ما گران تر از کشورهایی مانند ترکیه و امارات است

وی با تاکید بر اینکه جای صنعتی سازی ساختمان در کشور و به ویژه کرمان خالی است، افزود: در کشور ما نیروی کار ارزان تر و قیمت انرژی پایین تر است اما مسکن به شدت و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در کشور ما گران تر از کشورهایی مانند ترکیه و امارات است.

وی اظهار کرد: کمیسیون امور زیربنایی و سرمایه گذاری اتاق کرمان و انجمن خدمات فنی و مهندسی اتاق آمادگی لازم را برای هر نوع همکاری با فعالان صنعت سازه های فولادی دارد.

عدم قیاس ایمنی سازه با ارزانی سازه

در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان، با اشاره به اینکه زلزله بم یک آزمایشگاه سازه سازی بود و ایمنی و مقاومت سازه های مختلف را در آن دیدیم، گفت: انبوه سازی با روش های سنتی امکان پذیر نیست و نباید ایمنی سازه را با ارزانی سازه مقایسه کرد.

عباس طوفان افزود: کارگاه های سازه های فولادی در استان فعال هستند اما به نظر می رسد آموزش نیروی مهارت دیده برای اجرای سازه های فولادی در محل احداث ضروری است که باید توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان برای این مهم برنامه ریزی صورت گیرد.

وی ادامه داد: باید به سمت کاهش قیمت سازه های فولادی با سبک تر شدن سازه ها و افزایش مقاومت آنها برویم زیرا در سازه های فولادی کنترل ها بیشتر از سازه های بتنی امکان پذیر است.

نیاز به نظارت، کنترل و آزمایشگاه های استاندارد در سازه سازی

مدیرکل استاندارد استان کرمان نیز در این نشست گفت: نگاه ها به استانداردسازی تولیدات، سازه ها و مصالح ساختمانی پس از زلزله بم تغییر کرد و این موضوع بحث استانداردهای اجباری را افزایش داده است.

اسماعیل عاقلی، افزود: فضای استان کرمان به سمت افزایش تولیدات قطعات و سازه ها پیش می رود که نیاز به نظارت و کنترل و آزمایشگاه های استاندارد بیش از گذشته احساس می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی تولیدکنندگان یکسری تجهیزات آزمایشگاهی دارند، اظهار کرد: در حوزه آموزش، تدوین، تجدید نظر و پیاده سازی استانداردها آمادگی لازم برای هر نوع همکاری وجود دارد.

گفتنی است در این نشست فعالان صنعت سازه های فولاد مواردی را مانند حذف رانت، فرهنگ سازی فولاد ملی مسکن، استفاده از سازه های فلزی سبک، کمک به ترویج استفاده از سازه های فولادی و حمایت بانک ها در اعتبارات اسنادی مطرح کردند.